„Medzi spokojnosťou v práci a v súkromí existuje vzájomná korelácia. Kto vedie spokojný osobný a rodinný život, je tiež obvykle viac spokojný so svojou prácou a profesným životom …“ Marshall Goldsmith
Cítite stres a máte pocit, že práca a súkromný život nie sú kompatibilné ? Môžete byť pokojní v tom, že podobné nezažívate sami. Podľa prieskumov je väčšina ľudí nespokojných so súčasnou rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom. Work-Life Balance, alebo teda „balanc medzi pracovným a osobným životom“, je téma, ktorá sa v posledných rokoch stáva čoraz aktuálnejšou. V dynamickom a rýchlom svete, kde sú technológie, zmeny a pracovné trendy neustále prítomné, sa neraz stáva, že hranice medzi pracovným a osobným životom sa rozmazávajú. Mnohí ľudia preto zažívajú tlak, stres, frustráciu až vyhorenie z toho, že sa nemôžu plne venovať ani svojej práci a ani rodine či osobnému životu. Jednoducho mnohí z nás ľudí nestíhajú napĺňať plány a ciele, ktoré si stanovili. A preto je tak dôležité sa zamyslieť nad tým, ako v živote dosahovať „zdravú rovnováhu“ medzi prácou, osobným životom, rodinou, vzťahmi a osobnými ambíciami.
Anglický výraz “Work-Life Balance” je ľahko preložiteľný do slovenčiny. Popisuje zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Teda všetko, čo sa deje v práci, v rodinnom a súkromnom živote (rodina, priatelia, koníčky, zdravie …). Samotný pojem Work-Life Balance bol použitý koncom 19.storočia a netýkal sa oblasti psychológie ako takej. Už v tridsiatich rokoch dvadsiateho storočia začali existovať „programy“ na zosúladenie pracovného a osobného života pracovníkov.. Tieto zavádzané a na tú dobu revolučné zmeny prinášalo spoločnostiam aj ľuďom ktorí v nich pracovali vzájomné benefity. Zamestnanci boli loajálni, vďační, produktívnejší a zároveň spokojnejší doma a v rodinách.
V sedemdesiatich rokoch 20.storočia sa vláda v Spojených štátoch, začala viac zameriavať na zamestnané matky. Väčší zlom nastal následne až v osemdesiatych rokov, kedy sa o problematiku začali zaujímať veľké, súkromné spoločnosti. Zmeny v spoločnostiach sa týkali hlavne HR personálnej politiky a benefitov. Firmy tak začali pre svojich zamestnancov poskytovať materské dovolenky, flexibilnejší pracovný čas, priestory na starostlivosť o dieťa, home Office a podobne. Organizácie si začali postupne uvedomovať hodnotu týchto benefitov. Personálne oddelenia ale aj manažment organizácii pevne zakotvil výhody do nových aj stávajúcich pracovných pozícii. Problematika Work Life Balance sa tak postupne rozšírila v sfére súkromnej, štátnej i mimovládnej. Na Slovensku bola problematika work-life balance pred vstupom do EÚ okrajovou záležitosťou. O harmóniu pracovného a rodinného života staral viac menej len štát a odborové organizácie. Dnes sú to skôr nadnárodné spoločnosti, ktoré určujú trendy a snažia sa udržať si zamestnancov aj vďaka uvedeným politikám.
Existujú zhruba 4 základné oblasti, ktoré je potrebné mať v živote vyvážené na to, aby sme boli ako ľudia spokojní, naplnení. Je to práca a financie (možnosť realizovať sa, zarobiť si peniaze, kariérne rásť). Zdravie (strava, relaxácia, cvičenie, pohyb). Rodina, priatelia, vzťahy s ľuďmi, sociálna oblasť. Kultúra, životný zmesel, smerovanie, duchovno. Všetky tieto oblasti života spolu súvisia. Je dôležité, aby sa flexibilne prispôsobovali očakávaniam človeka, jeho cieľom a želaniam. „Zdravá“ rovnováha medzi pracovným a súkromným životom však neznamená, že všetky oblasti musia byť rovnako rozvinuté alebo sa im musí venovať rovnaké množstvo pozornosti. Požadovaná rovnováha je pre každého z nás ľudí iná, a preto nie dokonalá.Neexistuje „príručka takto to má byť“. To znamená, že svoj čas a energiu vedome každý z nás rozdeľujete podľa svojich predstáv a možností. Ak chceme dosiahnuť zdravú rovnováhu, musíte využiť svoje zdroje tak, aby čo najlepšie slúžili pracovnému aj osobnému životu. Ak investujete čas a energiu len do jednej z oblastí, iné tak môžu trpieť, strádať, stagnovať. Aj preto platí, menej je niekedy viac…“ Nikto sa predsa nechce na sklonku života chváliť tým, že sa prepracoval k syndrómom vyhorenia. Alebo že kôli kariére a zamestnávatelovi si zničil zdravie, prišiel o rodinu a všetko meral hodnotou peňazí. Menej, je niekedy viac..“.
Ak Vám niečo nevyhovuje v živote, nesnažte sa zmeniť všetko naraz. Radšej sa malými krôčikmi priblížte k svojej „vlastnej“ rovnováhe. Z dlhodobého hľadiska sa vám to určite vyplatí. Pretože keď vyžarujete pozitívnu energiu, silu, zdravie a elán všimnú si to aj ostatní. Viac rovnováhy vo vašom živote vás urobí vyrovnanejšími, šťastnejšími, produktívnejšími a spokojnejšími. To má pozitívny vplyv na Váš pracovný a súkromný život. Menej stresu, lepšia nálada a príjemnejšia atmosféra v práci aj doma sa prejavia v bežnom živote. Work-life balance predsa nie je jednorazová úloha, ale neustály proces, ktorý si vyžaduje vedomé rozhodovanie a pravidelnú údržbu 🙂
Zaujali Vás informácie z oblasti psychológie ?... ...
Celá debata | RSS tejto debaty